Levha Sınırları ve Sıcak Su Kaynakları

Levha Sınırları ve Sıcak Su Kaynakları

Levha Sınırları ve Sıcak Su Kaynakları oldukça önemlidir. Aynı zamanda aktif deprem alanları ve levha sınırları arasında da yakın bir konu bütünlüğü bulunmaktadır. Dünyadaki aktif volkanik alanlar, sıcak kaynakları ve büyük depremlerin medana geldiği yerler arasında büyük bir korelasyon bulunmaktadır.

Levha Tektoniği Nedir?

İk defa Alman jeofizikçi ve meterolog Alfred WEGENER tarafından ortaya atılan ve daha sonra Wegener Teorisi ya da Levha Tektoniği Teoisi olarak anılan teoriye göre dünyamızın katılaşan kabuğu (yerkabuğu/litosfer) tek bir kıtadan (Pangea) bugünkü yedi (7) kıtalı görünüme 255 milyon yılda kavuşmuştur. Bununla birlikte yerkabuğu yek pare (tek parça) bir yapıda değil çok parçalı bir yapboz gibidir. Yani levha denilen kabuk parçalarını birbirinden ayıran faylar ya da kırıklar mevcuttur.

İşte bu kırıklar yani levha sınırları dünyanın magma denilen en sıcak bölgelerinden biri ile en iyi temasın sağlanabildiği alanlardır. Bu yüzen aktif volkanlar, aktif deprem sahaları ya da sıcak kaynaklarının bu kırık sahaları ile dorudan ilişkisi vardır.

Dünyadaki Levhalar ve Levha Sınırları Haritası

Karaları meydana getiren ve aynı zamanda okyanusların altında devam eden yer kabuğu bütün değildir. Levha adı verilen parçalara bölünmüştür. Mantoda sıcaklık ve basıncın etkisiyle oluşan konveksiyonel akıntılar vardır. Bu akıntılara bağlı olarak levhalar, üzerlerindeki kıtalarla birlikte magmanın akıcı olan üst kısmında hareket eder.

Bilindiği gibi yer kabuğundan aşağıya doğru inildikçe her 33 metrede sıcaklık ortalama 1 oC yükselmektedir.

Yer kabuğunun faylarla parçalandığı alanlarda ise 1 oC sıcaklık artışı her 2-3 metrede olmaktadır. Bu alanlar, sıcak su kaynaklarının oluşumu için oldukça uygun koşullara sahiptir.

Sıcak su kaynakları nasıl oluşur?

Yer kabuğunun faylarla parçalandığı yerlerde yüzeye yakın sıcak alanlar bulunur. Bu sıcak alanlar, fay kırıkları ile magmanın yüzeye sokulmasıyla oluşur. Yüzey suları faylar aracılığı ile sıcak alanlara kadar iner. Burada magmanın etkisiyle ısınır ve yine fayları takip ederek yüzeye ulaşır. Böylece sıcak su kaynakları oluşur.

Levha Sınırları ve Sıcak Su Kaynakları

Levha Hareketleri Konu Tarama Test Soruları na ulaşmak İçin bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Lütfen Yorum Yazmadan Önce Okuyunuz

Merhaba

  • Aşağıdaki yorum kutusuna içerik hakkındaki düşüncelerinizi paylaşarak web sitemizi ve ilgili içeriği geliştirmemizde yardımcı olabilirsiniz.
  • Yorum olarak yazdıklarınızı göndermeden önce lütfen okuyun.
  • Ayrıca genel ahâk kurallarını ilke edinerek, aşağılamadan, açık veya kapalı bir biçimde küfretmeden, hakaret etmeden yorum yazarak katkı sunabileceğinizi ve en önemlisi yorum yazarken insan olduğunuzu lütfen unutmayın.
  • Yine unutmadan; "Marifet iltifata tabîdir, iltifatsız meta zayîdir." sözünü de buraya bırakıyorum.

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Selam ve muhabbetle...

Son bir not: Kendinize ait çalışmaları (isminiz altında) sitemizde yayınlayabilirsiniz. Detay için depo@sosyal-bilgiler.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Yücel KESEN

Coğrafya Öğretmeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir