Uluslararası Saat Dilimleri ve Tarih Değiştirme Çizgisi

Uluslararası Saat Dilimleri ve Tarih Değiştirme Çizgisi

Uluslararası Saat Dilimleri

Dünya üzerindeki 360 meridyen, gün süresi olan 24 saat dilimine bölünmüştür. Böylece 60 dakikadan oluşan 15 meridyenlik saat dilimleri ortaya çıkmıştır. Başlangıç meridyeninin 7° 30′ doğusu ile 7° 30′ batısı arasında kalan bölüm, 0 ya da 24. saat dilimi olarak kabul edilmiştir. Bu şekilde doğuya ve batıya doğru 15’er meridyenlik saat dilimleri oluşturulmuştur. Saat dilimleri sınırları genellikle ülke sınırlarına uygun çizilmiştir.

Uluslararası Saat Dilimleri ve Tarih Değiştirme Çizgisi
Haritayı büyütmek için üstüne tıklayın.

Tarih Değiştirme Çizgisi (180° Meridyeni)

Uluslararası Saat Dilimleri ve Tarih Değiştirme Çizgisi
Şekli büyütmek için üstüne tıklayın.

Başlangıç meridyenin antimeridyeni (180° meridyeni) tarih değiştirme çizgisi olarak adlandırılır. 180° meridyeninin doğusu ile batısı arasında 1 günlük zaman farkı vardır. Bu çizginin batısında (doğu yarım kürede) tarih, bu çizginin doğusundaki ( batı yarım küre) yerlerden bir gün ileridir (Görsel 16). Tarih değiştirme çizgisi tam olarak 180° meridyen yayını izlemeyip zikzaklar çizer. Bu durumun nedeni, ülke içinde tarih farklılıklarına neden olmamak için siyasi sınırların takip edilmesidir.

 

Lütfen Yorum Yazmadan Önce Okuyunuz

Merhaba

  • Aşağıdaki yorum kutusuna içerik hakkındaki düşüncelerinizi paylaşarak web sitemizi ve ilgili içeriği geliştirmemizde yardımcı olabilirsiniz.
  • Yorum olarak yazdıklarınızı göndermeden önce lütfen okuyun.
  • Ayrıca genel ahâk kurallarını ilke edinerek, aşağılamadan, açık veya kapalı bir biçimde küfretmeden, hakaret etmeden yorum yazarak katkı sunabileceğinizi ve en önemlisi yorum yazarken insan olduğunuzu lütfen unutmayın.
  • Yine unutmadan; "Marifet iltifata tabîdir, iltifatsız meta zayîdir." sözünü de buraya bırakıyorum.

Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. Selam ve muhabbetle...

Son bir not: Kendinize ait çalışmaları (isminiz altında) sitemizde yayınlayabilirsiniz. Detay için depo@sosyal-bilgiler.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Yücel KESEN

Coğrafya Öğretmeni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir